Principală  —  Ştiri  —  Social   —   FC Petrocub a câștigat Cupa…

FC Petrocub a câștigat Cupa Moldovei 2024, după ce a învins-o pe Zimbru Chișinău cu scorul de 3:1

Petrocub Hâncești, campioana Moldovei la fotbal în acest sezon, a învins-o pe Zimbru Chișinău în finala Cupei Moldovei 2024. Partida de pe stadionul Zimbru s-a încheiat cu scorul de 3:1.

Deși cei de la Zimbru au înscris primul gol al meciului încă în minutul 6 al partidei prin Alaribe, „leii” din Hâncești au reușit să egaleze în a doua repriză, iar ulterior au mărit diferența print alte două goluri. Cei care au înscris din partea clubului din Hâncești sunt Lungu, Jardan și Lupan, în minutul 58, 76 și, respectiv, 79.

Anul acesta Petrocub Hâncești a câștigat titlul de campioni ai Moldovei la fotbal pentru prima dată în istoria clubului, după ce, cu o etapă înainte de finalul campionatului, au acumulat 21 de puncte, cu 4 mai multe decât Zimbru Chișinău, clasată a doua. Astfel, Petrocub a devenit a 6-a echipă care reușește să câștige titlul de campioană națională după independență, potrivit Federației Moldovenești de Fotbal.

Oficial Petrocub a fost înființat pe 27 noiembrie 1999. Denumirea provine de la abrevierile Petro, derivată de la petrol, și CUB: primele litere ale numelor fondatorilor clubului: Mihail Crăciun, Mihail Usatîi și Alexandru Botnari.

Începând cu sezonul 2015/16, Petrocub Hâncești joacă neîntrerut în Super Liga, reușind în această perioadă trei clasări pe locul 2 (sezoanele 2020/21, 2021/22, 2022/23) și tot atâtea pe locul 3 (edițiile 2017, 2018, 2019).

De asemenea, echipa de 4 ori (2017, 2018, 2021 și 2023) s-a calificat în semifinalele Cupei Moldovei, iar în 2020 a câștigat prețiosul trofeu, învingând în finală echipa Sfîntul Gheorghe Suruceni, 5-3, după executarea loviturilor de departajare (în timpul regulamentar scorul a fost 0-0).

Petrocub Hâncești are la activ și 6 prezențe în cupele europene: câte trei în Europa League și Conference League. Cea mai bună performanță a fost înregistrată în sezonul 2022/23 când s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League.