Judecătorii schimbă pedeapsa cu suspendare cu închisoare în penitenciar pentru fratele opozantului rus Alexei Navalny, condamnat anterior la un an de închisoare condiționată pentru nerespectarea restricțiilor anti-Covid
Judecătoria Lublin din Moscova a înlocuit pedeapsa cu suspendare cu închisoarea reală în cazul lui Oleg Navalny, fratele opozantului rus Alexei Navalny, care a fost anterior condamnat la un an de închisoare cu suspendare pentru încălcarea restricțiilor anti-COVID în timpul unui protest.
Anunțul a fost făcut de avocatul lui Navalny, Nikos Paraskevov, care a menționat că Oleg Navalny nu a fost prezent în sala de judecată, scrie Novaya Gazeta.
În ianuarie 2022, Ministerul de Interne al Rusiei l-a anunțat pe Oleg Navalny în căutare internațională. Înainte de asta, Serviciul Federal de Penitenciare a cerut ca lui Oleg Navalny să-i fie înlocuită pedeapsa cu suspendare pe una reală, „din cauza neîndeplinirii sarcinilor atribuite, sustragerii de la despăgubiri pentru vătămare sau săvârșirii unei noi infracțiuni”.
În vara anului 2021, judecătoria Preobrozhensky din Moscova l-a condamnat pe Oleg Navalny la un an de închisoare într-un dosarul privind încălcarea restricțiilor anti-COVID, care a fost inițiat după acțiunea de protest de la Moscova în sprijinul lui Navalny din ianuarie 2021.
Alexei Navalny, opozantul principal al lui Vladimir Putin, a fost arestat în ianuarie 2021 după ce s-a întors în Rusia din Germania, unde s-a tratat în urma otrăvirii cu Novichok.
- GALERIE FOTO/ Reținerea lui Navalny la întoarcerea în Rusia. Cronologia evenimentelor
- Alexei Navalny a fost condamnat la 3,5 ani de închisoare
Pe 2 februarie 2021, Navalny a fost găsit vinovat de încălcarea termenelor unei sentințe cu suspendare și a fost condamnat la peste doi ani de închisoare. Recent, a fost pornită o nouă cauză penală în care Navalny este acuzat de fraudă și sfidarea instanței de judecată. Noile acuzați i-ar putea prelungi cu 15 ani condamnarea la închisoare.