O instanță din Moscova l-a condamnat pe fratele opozantului rus Alexei Navalny la un an de închisoare în dosarul „problema sanitară”
Judecătoria districtului Preobrazhensky din Moscova l-a condamnat vineri, 6 august, pe Oleg Navalny, fratele opozantului rus Alexei Navalny, la un an de închisoare în dosarul „problema sanitară”, care a fost inițiat după acțiunea de protest de la Moscova în sprijinul lui Navalny din luna ianuarie, curent, scrie Novaya Gazeta.
Tot vineri, instanța Preobrazhensky i-a aplicat o măsură preventivă tovarășului lui Navalny, Nikolai Lyaskin, în același dosar. Acestuia nu i se va permite să părăsească locul de reședință de la 22:00 la 6:00, dar și să participe la evenimente și să părăsească Moscova.
Nikolai Alferov, șeful Inspectoratului nr. 19 al Departamentului Serviciului Penitenciar Federal din Moscova (FSIN), a depus o petiție prin care solicită transferul șefului Alianței medicilor, Anastasia Vasilyeva, la un centru de detenție preventivă în „problema sanitară”. Examinarea petiției serviciului este programată pentru 11 august, curent, scrie sursa citată.
„Problemă sanitară” – dosar penal în temeiul art. 236 din Codul penal („Încălcarea regulilor sanitare și epidemiologice”), a fost inițiat după acțiunea protest de la Moscova în sprijinul opozantului rus Alexei Navalny din 23 ianuarie.
Navalnîi, cel mai marcant critic din Rusia al preşedintelui Vladimir Putin, execută o pedeapsă de doi ani şi jumătate într-o colonie penitenciară pentru acuzaţii de fraudă datând din 2014, pe care opozantul le denunţă ca motivate politic.
La 2 februarie, Curtea Districtuală Simonovsky din Moscova a schimbat pedeapsa cu suspendare în cazul opozantului Alexei Navalny cu una reală în dosarul „Yves Rocher”. El a fost condamnat la trei ani și șase luni de detenție într-o pușcărie cu regim general, anunță presa rusă. Pedeapsa dictată de judecătorii ruși va exclude aproape un an pe care Navalny l-a petrecut în arest la domiciliu. Astfel, el ar urma să se afle în pușcărie doi ani și opt luni.
După ce opozantul rus Alexei Navalny a fost condamnat pe 2 februarie, de un tribunal din Moscova, la doi ani și opt luni de închisoare, mai mulți oameni au ieșit să protesteze în mai multe orașe din Rusia.