Principală  —  Ştiri  —  Social   —   „Vrem salarii decente!”. Cadrele didactice…

„Vrem salarii decente!”. Cadrele didactice au ieșit la protest în PMAN

Sursa: TV8

Cadre didactice protestează astăzi, 19 august, în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) din Chișinău, în contextul solicitărilor privind respectarea angajamentelor asumate de autorități referitoare la majorarea, începând cu 1 septembrie 2026, a salariilor cadrelor didactice și ale personalului auxiliar. Acțiunea este organizată de Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ). Ieri, 18 august, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dumitru Ciorici, a declarat că Executivul urmează să prezinte, în scurt timp, soluțiile identificate.

Într-un comunicat publicat în această dimineață, 19 august, instituția le-a solicitat reprezentanților partidelor politice să respecte caracterul sindical, pașnic și apolitic al acțiunii.

„Pichetul este organizat pentru a exprima revendicările și poziția angajaților din educație și știință, iar agenda evenimentului a fost discutată și convenită cu membrii de sindicare care participă la această acțiune”, se arată în mesaj.

La începutul acțiunii, profesorii au scandat: „Vrem salarii decente”, „Vrem îndeplinirea angajamentelor”, „Merităm un viitor fericit”, „Nu merităm sărăcie” și „Pedagogul – viitorul țării”.

Ieri, 18 august, FSEȘ a anunțat organizarea unei acțiuni de protest. Instiuția a declarat că la manifestație sunt așteptați angajați din sistemul educației și științei din întreaga țară. Potrivit FSEȘ, protestul este organizat în contextul solicitărilor privind respectarea angajamentelor asumate de autorități referitoare la majorarea, începând cu 1 septembrie 2026, a salariilor cadrelor didactice și ale personalului auxiliar. 

FSEȘ a subliniat că salarizarea decentă a angajaților din educație constituie o condiție esențială pentru: „asigurarea calității procesului educațional; menținerea specialiștilor în sistem; prevenirea agravării deficitului de cadre; atractivitatea profesiei didactice”.

Revendicările FSEȘ adresate autorităților

  • respectarea angajamentului privind majorarea salariilor de la 1 septembrie 2026;
  • identificarea și aprobarea unor soluții reale pentru creșterea veniturilor angajaților din educație și știință;
  • implementarea unei politici salariale capabile să atragă și să mențină personal calificat;
  • recunoașterea rolului strategic al educației și al muncii cadrelor didactice și auxiliare în dezvoltarea societății.

„Acțiunea sindicală nu este îndreptată împotriva elevilor, studenților sau părinților. Dimpotrivă, FSEȘ apără dreptul la o educație de calitate, care presupune profesioniști bine pregătiți, motivați și remunerați corespunzător.

Nu cerem privilegii, cerem respectarea angajamentelor asumate și o salarizare care să reflecte importanța muncii din educație și știință. Fără investiții în oameni, nu putem vorbi despre un sistem educațional performant și despre un viitor sigur pentru societate”, a declarat FSES, printr-un comunicat de presă.

Ulterior, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dumitru Ciorici, a venit cu un comentariu cu privire la protestul anunțat pentru miercuri, 19 august, de FSEȘ și susține că Executivul urmează să prezinte soluțiile identificate.

„Profesorii sunt îndreptățiți să aștepte majorări salariale – o așteptare pe deplin legitimă. Subiectul reprezintă prioritatea numărul unu a Guvernului în această săptămână. În ultima perioadă au avut loc mai multe ședințe pentru a identifica opțiuni fezabile. În cel mai scurt timp, Executivul va prezenta soluțiile identificate”, a scris Ciorici.