Secția COVID-19 a spitalului raional din Taraclia, condusă de Anatolie Malcov, șeful demisionar al aceleiași secții a Spitalului Raional Cahul
Secția de boli infecțioase a spitalului raional din Taraclia este condusă de Anatolie Malcov, fostul șef al secției COVID-19 din spitalului raional Cahul, care a demisionat din funcție motivând că instituția medicală gestionează defectuos activitatea spitalului pe timp de pandemie. Informațiile pentru TUK au fost confirmate de medicul șef al spitalului raional Valeriu Jelev.
,,A început să lucreze luni, 23 iunie”, a spus Jelev. În același timp, Jelev a spus că ,,în curând medicii de familie din centrul de sănătate din satul Valea-Perjei vor veni în ajutorul șefului departamentului de boli infecțioase, Anatolie Malcov „, a spus Jelev.
Anatolie Malcov și-a depus la 11 iunie demisia din funcția de șef al secţiei de COVID-19 din cadrul Spitalului Raional Cahul motivând că lucrurile în instituția medicală unde a muncit până acum stau prost. Acesta a venit cu mai multe acuzații în adresa directorului Spitalul Raional Cahul, Oleg Creciun, care ar gestiona activitatea spitalului defectuos pe timp de pandemia cu COVID-19.
Acesta a mai declarat că Oleg Creciun, conducerea spitalului, nu s-a implicat în procesul de tratare a pacienților infectați cu COVID-19. Medicul a mai adăugat că de la începutul crizei provocate de pandemie și timp de aproape două luni a fost nevoit să muncească de unul singur cu cel puțin 55 de pacienți.