O parte din dozele de vaccin primite din partea României va ajunge în regiunea transnistreană
O parte din dozele de vaccin recepționate de R. Moldova sâmbătă, 27 februarie, din partea României urmează să fie distribuite locuitorilor regiunii transnistrene, în special pentru imunizarea lucrătorilor medicali din prima linie.
Președinta Maia Sandu susține că din cele peste 21 de mii de doze de vaccin, donate de România prin intermediul Mecanismului de protecție civilă al Uniunii Europene, o parte va fi distribuită locuitorilor regiunii transnistrene, în special pentru imunizarea lucrătorilor medicali din prima linie.
„Pentru mine, în calitate de Președinte, sănătatea și viața oamenilor sunt mai presus de orice și în acest subiect nu este loc nici de politică, nici de geopolitică. Mă voi ghida exclusiv de interesele cetățenilor noștri. Iar interesul cetățenilor noștri este să vaccinăm cât mai repede un număr cât mai mare de oameni, indiferent dacă vaccinul vine din Vest sau din Est. Covid nu trasează linii de demarcație. Pe malul stâng, unde locuiesc cetățenii noștri, nevoia de vaccin este la fel de mare”, a comentat șefa statului.
Luni, 1 martie, începe prima etapă de vaccinare anti-COVID-19 în R. Moldova. La această primă etapă va fi efectuată imunizarea cadrelor medicale din secțiile de reanimare și terapie intensivă, precum și a personalului din cadrul secțiilor spitalicești cu profil COVID-19. Campania de vaccinare începe după ce sâmbătă, 27 februarie, la Chișinău au ajuns peste 21 de mii de doze de vaccin, donate de România prin intermediul Mecanismului de protecție civilă al Uniunii Europene.
Cele peste 21 de mii de doze de vaccin au fost distribuite Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, precizează Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS).
Conform Planului Național de Imunizare, vaccinul va fi distribuit către instituțiile medico-sanitare publice (prin intermediul Centrelor de Sănătate Publică Teritoriale) și va fi lansată prima etapă a campaniei de vaccinare.
Prima etapă de vaccinare prevede imunizarea cadrelor medicale din secțiile de reanimare și terapie intensivă, precum și a personalului din cadrul secțiilor spitalicești cu profil COVID-19. Apoi, va fi vaccinat tot personalul medical, adaugă MSMPS.