Principală  —  Ştiri  —  Extern   —   LIVE TEXT/ Numărul victimelor atacului…

LIVE TEXT Numărul victimelor atacului rusesc asupra Kievului, din noaptea 6 iulie, a crescut la 19 persoane. Război în Ucraina, ziua 1595

UPDATE 11:30 În regiunea Dnipropetrovsk, armata rusă a lansat atacuri asupra a 6 raioane, unde au izbucnit incendii.

În orașul Samar a izbucnit un incendiu de proporții într-o clădire de depozitare unde erau depozitate utilaje agricole.

În Krîvîi Rih a luat foc o companie de logistică, iar în raioanele Dniprovsk și Kameanske – un service auto și o benzinărie.

În raioanele Nikopol și Sinelnikov, au fost avariate o instituție socială, un bloc de locuințe și mai multe autoturisme. A izbucnit un incendiu pe teritoriul unei proprietăți private.

Nu au fost raportate victime.

UPDATE 09:50 Numărul victimelor atacului rusesc din Kiev din noaptea de 5 spre 6 iulie a crescut la 19 persoane.

Operațiunile de căutare și salvare au continuat toată noaptea în capitala Ucrainei, după atacul rusesc în urma căruia au murit în total 19 persoane, iar alte 58 au fost rănite, dintre care 7 copii.

În cartierul Podil au murit 8 persoane. Operațiunile continuă, conform salvatorilor.

În cartierul Darnițki, operațiunile de căutare și salvare s-au încheiat. Acolo au murit 11 persoane.

UPDATE 09:40 În noaptea de 6 spre 7 iulie (începând cu ora 18:00 din 6 iulie), armata rusă a lansat asupra Ucrainei un atac cu 123 de drone de atac.

Conform datelor preliminare, până la ora 08:30, apărarea antiaeriană ucraineană a doborât/neutralizat 108 drone în nordul, sudul, centrul și estul țării.

Au fost înregistrate lovituri ale a 12 drone de atac în 10 locații, precum și căderea resturilor celor doborâte în 5 locații.

UPDATE 08:20 Rachetele ucrainene au lovit Aeroportul din Belgorod și o instalație de exploatare a gazelor naturale, în timp ce în noaptea de 7 iulie s-a înregistrat o pană de curent în regiunea Belgorod, au raportat autoritățile locale și canalele de social media, scrie Kyiv Independent.

Un incendiu a izbucnit la Aeroportul din Belgorod în urma atacurilor cu rachete ucrainene asupra amplasamentului, a relatat canalul de știri de pe Telegram „Exilenova Plus”.

Între timp, Centrul de gestionare a producției liniare a conductelor principale de gaz din Belgorod a fost cuprins de flăcări după ce a fost lovit în urma atacului cu rachete, a relatat canalul independent de știri rus Astra.

Belgorod și raionul Belgorod au fost supuse unui atac masiv cu rachete din partea Forțelor Armate ale Ucrainei noaptea trecută”, a declarat guvernatorul Alexander Șuvaev, confirmând atacurile cu rachete ucrainene din regiune, fără a menționa în mod specific infrastructura care ar fi fost vizată.

O persoană a fost ucisă și trei au fost rănite în satul Belovskoe, iar o clădire din satul Pushkarnoe a luat foc în urma atacurilor ucrainene, a raportat Șuvaev.

„Încă o dată, infrastructura energetică a fost avariată, astfel încât există întreruperi în alimentarea cu energie electrică și apă în unele zone din Belgorod și în mai multe localități”, a spus el.

Regiunea Belgorod este situată de-a lungul frontierei ucrainene cu Rusia, în apropierea regiunilor Sumî, Harkiv și Luhansk, în nord-estul Ucrainei.

Kievul și-a intensificat atacurile în ultimele luni, concentrându-se asupra infrastructurii logistice și energetice rusești.