Ex-ministra Justiției Olesea Stamate: „Ieșim cu toții la vot! Ieșim împotriva falsului”
Ex-ministra Justiției Olesesea Stamate, actualul reprezentant cu drept de vot consultativ al concurentului electoral Maia Sandu în Comisia Electorală Centrală (CEC), a susținut o conferință de presă în care atenționează cu privire la semnalele de fraudare a alegerilor și îndeamnă cetățenii să iasă la vot, „împotriva falsului”. Stamate susține că au fost depuse câteva sute de sesizări la inspectoratele de poliție raionale.
În ultima săptămână am primit mai multe semnale cu privire la intenția de a frauda aceste alegeri prin cumpărarea voturilor alegătorilor din stânga Nistrului. De dimineață colegii noștri ne semnalează mii de cazuri de transport organizat al alegătorilor din regiunea transnistreană. Am depus împreună cu colegii câteva sute de sesizări la inspectoratele de poliție raionale și vom continua să depunem pe tot parcursul zilei. La moment echipa noastră colectează toate probele video și foto care demonstrează această fraudă. Nu vom lăsa să ne fie furat votul. Haideți să ieșim în număr cât mai mare la vot ca să nu permitem furtul acestor alegeri”