Înghețuri dimineața, cer variabil ziua: ce vreme se așteaptă pentru marți, 28 aprilie
Pentru noaptea și dimineața de marți, 28 aprilie, se prevăd înghețuri, transmite Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS). Ziua se așteaptă cer variabil și temperaturi „prietenoase”. Vântul va sufla din nord-vest cu o viteză de 18-27 km/h.
În centru, temperaturile vor oscila între minime de 2-3°C noaptea, iar ziua se așteaptă 16°C.
În nord, valorile termice vor fi puțin mai scăzute, cu minime de 0-2°C noaptea șimaxime de 13-15°C ziua.
În sud, vremea va fi un pic mai caldă. Noaptea vom avea temperaturi cuprinse între 3-5°C. Ziua termometrele vor indicate valori de 16-18°C.
Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis cod galben de înghețuri pe întreg teritoriul țării. Codul este valabil pentru zilele de luni și marți, pe 27 și 28 aprilie. „În intervalul menționat, în orele nocturne și ale dimineții, pe arii extinse, se prevăd înghețuri cu intensitatea de -3 și -1°C”, se arată în avertizarea SHS.
