Principală  —  IMPORTANTE   —   Ce avere declară conducerea Parlamentului…

Ce avere declară conducerea Parlamentului R. Moldova pentru 2021

Colaj ZdG

Președintele Parlamentului și cei doi vicepreședinți ai Legislativului au obținut, în 2021, venituri din salarii de circa 20 de mii de lei pe lună.

ZdG a analizat declarațiile de avere și interese personale ale conducerii Parlamentului, pentru 2021, și vă prezintă cele mai relevante informații.


Igor Grosu, președintele Legislativului, în 2021, a ridicat salariul de 233 879,29 lei de la Parlamentul R. Moldova (peste 19 mii de lei pe lună). Potrivit declarației sale de avere și interese personale, Grosu a obținut 169 887,60 de lei sub formă de compensație lunară neimpozitată pentru cheltuieli de tratament, compensație neimpozabilă pentru cheltuieli legate de îndeplinirea atribuțiilor de serviciu, cheltuieli de promovare și de protocol și indemnizație lunară neimpozabilă pentru transport. Tot în 2021, familia Grosu a obținut 1000 de euro din darea în locațiune a unui apartament, precum și 5160 de RON de la statul român pentru două alocații pentru copii.

Igor Grosu

Familia Grosu deține șase terenuri agricole și două intravilane.

În actul său de avere, președintele Parlamentului mai declară un apartament de 47,2 metri pătrați care ar valora 273 367 de lei, o casă de locuit de 121,7 metri pătrați care ar valora 231 721 de lei. Totodată, șeful Legislativului deține un spațiu comercial care ar valora 106 471 de lei, precum și alte averi imobile.

Din 2017, Igor Grosu este proprietarul unui autoturism Volkswagen Touran, fabricat în 2009, care ar valora 7800 de euro.

Pe 1 iulie 2021, ZdG a publicat un articol despre casa de la Durlești a familiei Grosu. Detalii aici.

Vlad Bătrîncea, vicepreședinte al Parlamentului din partea BCS, a ridicat în 2021 un salariu de 242 629,17 de lei (peste 20 de mii de lei lunar). Bătrîncea indică în declarația sa de avere că a obținut și 171 930,30 de lei de la Parlamentul R. Moldova pentru serviciile de asistent și cele protocolare.

Vlad Batrîncea

Din anul 2019, familia Bătrîncea deține un apartament care ar valora 890 mii de lei.

Potrivit declarației sale de avere și interese personale, în 2019, Bătrîncea a contractat un credit în valoare de 500 mii de lei, a cărei scadență va fi anul 2029.

În actul său de avere, Vlad Bătrîncea nu indică terenuri, vreun autoturism sau conturi bancare.

Deși mereu a indicat venituri modeste, Batrîncea a fost unul dintre cei mai generoși sponsori ai PSRM în timpul tuturor campaniilor electorale.

Mihail Popșoi, vicepreședinte al Parlamentului, a ridicat în 2021 un salariu de 238 920,32 de lei (aproximativ 20 de mii de lei pe lună). Mihail Popșoi a obținut venituri în valoare de 10 mii de euro, după ce și-a vândut automobilul Toyota Auris.

Tot în 2021, Mihail Popșoi a obținut venituri în valoare de 171 930,31 de lei pentru compensarea cheltuielilor la locul de muncă, precum și 72 882,08 de lei sub formă de indemnizație pentru renunțarea la mașina de serviciu.

Mihail Popoșoi

Vicepreședintele Parlamentului indică în declarația sa de avere un apartament de 65,6 metri pătrați care ar valora 405 196 de lei și un apartament de 29,5 metri pătrați care ar valora 194 060 de lei.

Mihail Popșoi deține în proprietate un autoturism Toyota Corolla, dobândit în 2015, care ar valora 90 de mii de lei. Popșoi indică în actul său de avere mai multe conturi bancare.

În 2020, Popșoi a contractat un credit în valoare de 30 mii de lei, a cărei scadență va fi anul 2023.

Pe 23 iulie 2021, Curtea Constituțională (CC) a confirmat legalitatea rezultatelor alegerilor parlamentare din 11 iulie și a validat mandatele a 101 deputați aleși. În urma alegerilor parlamentare au fost aleși 63 de deputați din partea Partidului Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate”, 32 de deputați din partea Blocului Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor și 6 deputați din partea Partidului Politic „ȘOR”. 

La trei zile după ce Înalta Curte a confirmat legalitatea alegerilor, Parlamentul de legislatura a XI-a s-a convocat în ședința de constituire.

Ulterior, Igor Grosu a fost ales președinte al Parlamentului, iar Vlad Bătrîncea și Mihail Popșoi – vicepreședinți ai Legislativului.