Soldatul rus care a împuşcat adolescentul de la Pârâta azi nu poate fi anchetat de autorităţile din R.Moldova
Deşi mai mulţi poliţişti din cadrul MAI s-au deplasat la locul crimei comise azi pe podul de la Vadul lui Voda, nimeni nu ştie numele soldatului rus acuzat de comiterea atacului armat.
Vedeţi FOTO cum Poliţiştii moldoveni au spălat sângele de pe podul de la Vadul lui Vodă →
Şi citiţi Declaraţiile lui Lupu, Filat, Roibu, Zubco şi Şevciuk despre omorul comis azi de pacificatorii ruşi pe podul de la Vadul lui Vodă →
Ion Manole de la Promo-Lex, a declarat pentru ZdG că la faţa locului se află mai mulţi reprezentanţi ai organelor de drept din Moldova. Ei amchetează doar locul crimei, nu şi pe presupusul agresor.
„Este maşina în care circula victima, lângă maşină sunt pete de sânge. Dar soldatul rus, adică „pacificatorul” nu este la faţa locului şi nici numele lui nu este cunoscut. Sunt sigur că acesta va fi ascuns de către autorităţile ruse şi că reprezentanţii legali ai R.Moldova nu vor avea acces la el ca să îl interogheze, ca să înţeleagă dacă era în stare de ebrietate sau nu, sau dacă avea alte probleme,” a declarat Ion Manole pentru ZdG.