FOTO/ Detalii despre explozia din sectorul Botanica al Capitalei, în urma căreia au avut de suferit patru persoane

După ce luni pe o stradă din sectorul Botanica al Capitalei s-a produs o deflagrație, în urma căreia a avut de suferit patru persoane, reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au înaintat o primă versiune a producerii incidentului.
Potrivit acestora, explozia ar fi fost provocată în urma încălcării regulilor de apărare împotriva incendiilorla exploatarea echipamentului ce funcționează pe bază de gaz natural.
„Potrivit specialiștilor care cercetează cazul, explozia ar fi fost provocată în urma încălcării regulilor de apărare împotriva incendiilor la exploatarea echipamentului ce funcționează pe bază de gaz natural. La fața locului pentru elucidare tuturor circumstanțelor activează Laboratorul Experimental Antiincendiar și specialiști din cadrul Direcției prevenire a riscurilor a IGSU”, se arată într-un comunicat al IGSU.
Luni, 22 februarie, în sectorul Botanica al Capitalei a avut loc o deflagrație la bucătăria comună de la etajul doi a unui bloc cu 6 nivele.
Potrivit IGSU, în urma exploziei, patru persoane au avut de suferit. Trei minori cu vârstele de un an, zece ani și șaisprezece ani au primit traumatisme fiind internați în spitalele „Valentin Ignatenco” și „Emilian Coțaga” din municipiul Chișinău.
Conform datelor comunicate de instituție, minorii de un an și zece ani au primit traumatisme ușoare fiind în exteriorul blocului în momentul producerii deflagrației, iar băiatul de șaisprezece ani a primit arsuri de gradul I, II și III pe mâini, piept și față, fiind în încăperea unde s-a produs deflagrația. O femeie care de asemenea s-a aflat în exteriorul blocului s-a ales cu traumatisme ușoare. Starea tuturor persoanele este satisfăcătoare. Persoane decedate nu au fost raportate.
Circumstanțele cazului sunt investigate de organele de drept.
Preluarea textelor de pe pagina www.zdg.md se realizează în limita maximă de 1000 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web, ÎN LEAD, trebuie indicat și linkul direct către articolul preluat, iar în text, minim încă un hyperlink la sursa primară. Instituțiile de presă care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar edițiile tipărite vor indica sursa și autorul informației. Materialele de pe www.zdg.md sunt protejate de Legea 139 privind dreptul de autor și drepturile conexe, inclusiv de Codul Deontologic al Jurnalistului din Republica Moldova. Preluarea integrală a materialelor ZdG se poate realiza doar în condițiile unui acord prealabil cu redacția.