Cum au fost repartizații deputații în cele 11 Comisii parlamentare

În cadrul Parlamentului de legislatura a X-a vor activa 11 comisii parlamentare permanente. În ședința plenară din 12 iunie, deputații au aprobat înființarea acestora și componența lor numerică, în lectură finală.

Potrivit Hotărârii au fost înființate următoarele comisii: Comisia juridică, numiri și imunități; Comisia economie, buget și finanțe; Comisia Securitate națională, apărare și ordine publică; Comisia politică externă și integrare europeană; Comisia drepturile omului și relații interetnice; Comisia administrație publică; Comisia mediu și dezvoltare regională; Comisia cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media; Comisia agricultură și industria alimentară; Comisia protecție socială, sănătate și familie; Comisia control al finanțelor publice.

Comisia juridică, numiri și imunități

  • Litvinenco Sergiu, președinte (PAS)
  • Țurcanu Vladimir, vicepreședinte (PSRM)
  • Igor Vremea, secretar (PDM)
  • Vasile Bolea (PSRM)
  • Alla Dolință (PSRM)
  • Grigore Novac (PSRM)
  • Andrei Năstase (PPDA)
  • Ion Groza, deputat independent
  • Sergiu Sîrbu (PDM)

Comisia economie, buget și finanțe

  • Igor Munteanu, președinte (PPDA)
  • Tatiana Cunețchi, vicepreședinte (PSRM)
  • Dumitru Alaiba, vicepreședinte (PAS)
  • Vladimir Andronache, secretar (PDM)
  • Petru Burduja (PSRM)
  • Oleg Lipskii (PSRM)
  • Maia Sandu (PAS)
  • Cebotari Vladimir (PDM)
  • Guzun Ludmila (PDM)
  • Alexandru Oleinic, deputat independent

Comisia securitate națională, apărere și ordine publică

  • Chiril Moțpan, președinte (PPDA)
  • Victor Gaiciuc, vicepreședinte (PSRM)
  • Igor Grosu, vicepreședinte (PAS)
  • Oazu Nantoi, secretar (PAS)
  • Fiodor Gagauz (PSRM)
  • Oleg Savva (PSRM)
  • Pavel Filip (PDM)
  • Alexandru Jizdan (PDM)
  • Eugeniu Nichiforciuc (PDM)
  • Viorel Melnic, deputat independent

Comisia politică externă și integrare europeană

  • Iurie Reniță, președinte (PAS)
  • Vlad Batrîncea, vicepreședinte (PSRM)
  • Vladimir Vitiuc, secretar (PDM)
  • Vartanean Gaik (PSRM)
  • Alexandru Nesterovschi (PSRM)
  • Bogdat Țîrdea (PSRM)
  • Mihail Popșoi (PAS)
  • Andrian Candu (PDM)
  • Dumitru Diacov (PDM)
  • Denis Ulanov, deputat PP „Șor”

Comisia drepturile omului și relații interetnice

  • președinte (PP „Șor”)
  • Ion Leucă, vicepreședinte (PDM)
  • Ivanna Koksal, secretar (PSRM)
  • Irina Lozovan (PSRM)
  • Ivan Zabunov (PSRM)
  • Constantin Botnari (PDM)
  • Vladimir Plahotniuc (PDM)
  • Doina Gherman (PAS)
  • Dinu Plîngău (PPDA)

Comisia administrație publică

  • Vasile Bîtcă, președinte (PDM)
  • Reghina Apostolova, vicepreședinte (PP „Șor”)
  • Alexandr Usatîi, secretar (PSRM)
  • Alexandru Suhodolski (PSRM)
  • Chiril Tatarlî (PSRM)
  • Alexandru Botnari (PDM)
  • Petru Frunze (PAS)
  • Veronica Roșca (PAS)
  • Arina Spătaru (PPDA)
  • Rotundu Svetlana, (PDM)

Comisia cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media

  • Adrian Lebedinschi, președinte (PSRM)
  • Octavian Țîcu, vicepreședinte (PPDA)
  • Lilian Carp, vicepreședinte (PAS)
  • Petru Jardan, (PP „Șor”)
  • Ion Ceban (PSRM)
  • Adela Răileanu (PSRM)
  • Victor Bologan (PSRM)
  • Monica Babuc (PDM)
  • Grigore Repeșciuc (PDM)
  • Otilia Drăguțanu (PDM)
  • Maria Ciobanu (PPDA)

Comisia agricultură și industrie alimentară

  • Radu Mudreac, președinte (PSRM)
  • Vladimir Bolea, vicepreședinte (PAS)
  • Corneliu Furculiță, vicepreședinte (PSRM)
  • Nicolae Ciubuc, secretar (PDM)
  • Ala Pilipețcaia (PSRM)
  • Oleg Sîrbu (PDM)
  • Gheorghe Brașovschi (PDM)
  • Alexandru Slusari (PPDA)
  • Ilan Șor, PP „Șor”

Comisia protecție socială, sănătate și familie

  • Elena Bacalu, președinte (PDM)
  • Vladimir Odnostalco, vicepreședinte (PSRM)
  • Liviu Vovc, secretar (PPDA)
  • Vladimir Mizdrenco (PSRM)
  • Gheorghe Para (PSRM)
  • Ghenadie Buza (PDM)
  • Efrosinia Grețu (PDM)
  • Dan Perciu (PAS)
  • Maria Albot, (PP „Șor”)

Comisia mediu și dezvoltare regională

  • Violeta Ivanov, președinte (PDM)
  • Inga Grigoriu, vicepreședinte (PPDA)
  • Eduard Smirnov, secretar (PSRM)
  • Alexandru Jolnaci (PSRM)
  • Oleg Teterea (PSRM)
  • Angel Agache (PDM)
  • Liliana Nicolaescu-Onofrei (PAS)
  • Vadim Fotescu, PP „Șor”

Comisia control al finanțelor publice

  • Vladimir Golovatiuc, președinte (PSRM)
  • Eleonora Graur, vicepreședinte (PDM)
  • Radu Marian, secretar (PAS)
  • Grigore Repeșciuc (PDM)
  • Stela Macari (PPDA)

Preluarea textelor de pe pagina www.zdg.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.zdg.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Comentariile Dvs. la articolele de pe www.zdg.md sunt apreciate, dacă sunt exprimate într-un limbaj decent. Ne rezervăm dreptul să nu publicăm sau să ștergem mesajele care aduc ofense și injurii celorlalți vizitatori, care incită la ură de rasă, religie și sex.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *