După o pauză de câteva săptămâni, CSM se va întruni mâine în ședință. Demersul procurorului general interimar privind eliberarea acordului la pornirea urmăririi penale în privința unui judecător, pe ordinea de zi
După o pauză de aproximativ trei săptămâni, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) se va întruni marți, 10 mai, în ședință. Membrii CSM urmează să examineze demersul procurorului general interimar, Dumitru Robu, referitor la eliberarea acordului la pornirea urmăririi penale în privința unui judecător.
Tot marți, CSM urmează examineze demersurile unor președinți privind conferirea titlului onorific „Veteran al sistemului judiciar” unor judecători.
Pe agenda ședinței CSM de marți figurează și demersul Ministerului Afacerilor Interne (MAI) referitor la avizarea repetată a proiectului de hotărâre pentru modificarea Anexei nr.1 a Hotărârii Guvernului nr. 965/2014 pentru aprobarea Regulamentului privind organizarea și funcționarea Sistemului automatizat de supraveghere a circulației rutiere „Controlul traficului” și modificarea Concepției Sistemului automatizat de supraveghere a circulației rutiere „Controlul traficului”.
Totodată, membrii CSM vor dezbate demersul Curții de Apel Bălți referitor la alocarea mijloacelor financiare suplimentare.
Anterior, CSM s-a întrunit în ședință pe 20 aprilie 2022.