Un convoi de camioane ce transportă muniție a ajuns în Ucraina. Ministrul de Interne al Poloniei: „Suntem fermi împotriva agresiunii rusești”
Un convoi de camioane ce transportă muniție a ajuns vineri, 25 februarie în Ucraina. Anunțul a fost făcut de ministrul de Interne al Poloniei, Mariusz Blaszczak.
Oficialul spune că Polonia susține Ucraina și condamnă agresiunea Rusiei.
„Convoiul cu muniție, pe care îl donăm Ucrainei, a ajuns deja la vecinii noștri. Susținem ucrainenii, suntem solidari și suntem fermi împotriva agresiunii rusești”, a spus el într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Atacul din Ucraina continuă a doua zi cu explozii puternice în Kiev. Rușii au preluat controlul în sudul Ucrainei, Cernobîl și Insula Șerpilor. Prima zi de război s-a încheiat cu decesul a 137 de soldați ucraineni și reținerea mai multor cetățeni ruși care au organizat proteste anti-război în Federația Rusă. Președintele Ucrainei, Volodimir Zelensky, a cerut liderilor europeni să ajute urgent ţara sa care este acum atacată de Rusia. Preşedintele american Joe Biden a acuzat că armata rusă a declanşat un asalt neprovocat asupra Ucrainei și a promis noi sancţiuni împotriva Rusiei.
Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a anunțat joi dimineață, în jurul orei 05:30, ora Moscovei, începerea unei „operațiuni speciale” în Ucraina. La scurt timp, explozii puternice au început să răsune în mai multe orașe din Ucraina.