Federația Rusă a recomandat capitanilor navelor rusești să nu intre în porturile Europei și Americii
Ministerul Transporturilor al Federației Ruse a recomandat ca navele sale să evite intrarea în apele teritoriale și în porturile maritime ale Marii Britanii, Canadei, țărilor UE și altor țări care au impus sancțiuni împotriva Rusiei. Această deciziei este raportată de Centrul rus pentru Strategii de Transport.
„Ministerul Transporturilor al Federației Ruse a trimis scrisori căpitanilor de porturi maritime rusești cu recomandarea căpitanilor de nave care arborează pavilion rusesc, precum și căpitanilor de nave care arborează pavilion străin, care sunt deținute de rezidenții din Rusia, de a evita intrarea în apele teritoriale și în porturile maritime ale Marii Britanii, Canadei, țărilor UE și altor țări care au impus sancțiuni împotriva Federației Ruse”, se arată în comunicat.
După cum a raportat UNIAN, țările Uniunii Europene iau în considerare posibilitatea de a interzice intrarea navelor rusești în porturile blocului european.
Decizia a fost luată din cauza sancțiunilor impuse Rusiei.