Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   ZdG angajează reporter de investigații.…

ZdG angajează reporter de investigații. Hai cu noi să demascăm corupția din R. Moldova

Ziarul de Gardă este în căutarea unui reporter de investigații care va documenta și scrie anchete jurnalistice de interes public.

Redacția oferă un loc de muncă dotat cu echipamentele și materialele necesare, salariu motivant și la timp, un climat redacțional binevoitor și condiții de creștere profesională.

Dosarele sunt așteptate la următoarele adrese de email: ziardegarda@gmail.com și v.mosneag.zdg@gmail.com

Cerințe față de candidați

Educație:

  • Studii universitare în jurnalism sau alte domenii adiacente
  • Experiența profesională: minim un an de experiență în jurnalism

Competențe, abilități și responsabilități:

  • cunoașterea bună a limbii române
  • abilități analitice, de identificare a subiectelor specifice, de comunicare cu sursele relevante anchetelor reportericești, de colectare și verificare a datelor pentru materiale jurnalistice. Dorința și capacitatea de a învăța lucruri noi și de a lucra în echipă
  • cunoașterea bună a realităților politice și sociale din Republica Moldova și din lume, a instituțiilor publice și a responsabilităților acestora, a bazelor de date relevante

Alte cerințe și/sau condiții specifice pentru această poziție:

  • Neafiliere politică (candidatul nu poate fi membru/activist politic)
  • Respectarea valorilor și principiilor jurnalismului independent
  • Integritate și discreție profesională

Condiții de muncă:

  • un loc de muncă dotat cu echipamentele și materialele necesare
  • un salariu motivant, contract de muncă, achitarea taxelor obligatorii
  • posibilități de creștere profesională

Persoanele interesate trebuie să prezinte Dosarul de angajare compus din:

  • CV-ul actualizat
  • linkuri la două materiale jurnalistice publicate anterior pe care autorul le consideră cele mai reușite

Concursul este deschis până la identificarea persoanei care va fi selectată pentru această funcție.

Vedeți AICI cele mai recente anchete scrise de reporterii ZdG.