Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Victorie istorică pentru naționala de…

Victorie istorică pentru naționala de fotbal a R. Moldova: 3-2 cu Polonia la Chișinău

Echipa națională de fotbal a R. Moldova a învins selecționata similară a Poloniei cu 3-2 pe stadionul Zimbru din Chișinău și a obținut una dintre cele mai frumoase victorii din istoria fotbalului moldovenesc.

Tricolorii au revenit după ce la pauză erau conduși cu 2 la 0, prin golurile marcate de Ion Nicolaescu, care a reușit o dublă, și Vladislav Baboglo, care a marcat cu capul în minutul 85.

După golurile din meciul cu Polonia, Ion Nicolaescu, discipol al Academiei de fotbal Zimbru Chișinău, a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Moldovei.

În prima repriză, polonezii au marcat prin Arkadius Milik și Robert Lewandowski, jucători la Juventus Torino și respectiv FC Barcelona.

După acest rezultat, naționala țării noastre a urcat pe locul trei în grupa preliminară, cu 5 puncte, și luptă pentru calificarea la Campionatul European din 2024.

La turneul final ajung primele două clasate din fiecare grupă. Lidera grupii este Cehia, cu 7 puncte, urmată de Albania, cu 6 puncte.

Următorul meci, tricolorii îl vor disputa în deplasare cu Insulele Feroe, în luna septembrie.