Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Serghei Tarnovschi a câștigat medalia…

Serghei Tarnovschi a câștigat medalia de aur la Cupa Mondială de caiac-canoe de la Szeged

Canotorul Serghei Tarnovschi a revenit în stil de mare campion după suspendarea de aproape patru ani, transmite Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova.

Sportivul de 23 de ani a câștigat medalia de aur la Cupa Mondială de caiac-canoe de la Szeged (Ungaria). El s-a impus pe distanța de 1000 metri cu rezultatul 3:51.33.

Totodată, frații Serghei și Oleg Tarnovschi s-au clasat pe locul 5 la 500 metri la Cupa Mondială din Ungaria.

În 2016, Serghei Tarnovschi a fost sancţionat de către forul internaţional de canotaj după ce a picat testul anti-doping, la câteva zile după ce a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.