Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Fotbal/ Moldova învinge Letonia și…

Fotbal Moldova învinge Letonia și păstrează șanse de promovare în Grupa C din Liga Națiunilor

Naționala Moldovei a învins Letonia cu 2-1 în cel de-al cincilea meci din grupa D1 a Ligii Națiunilor, ediția 2022/23, anunță Federația Moldovenească de Fotbal.

Ionuț Revenco a înscris cu capul primul gol al tricolorilor în minutul 26, după centrarea bună a lui Sergiu Platica. Este primul gol al lui Revenco pentru Naționala Moldovei. Ion Nicolaescu a marcat cu capul pentru 2-0 în finalul primei reprize. Este a 9-a reușită a lui Nicolaescu pentru tricolori.

Letonii au înscris golul de 1 la 2 în minutul 55 prin Janis Ikaunieks.

Echipa antrenată de Serghei Cleșcenco, cu 10 puncte, se află în continuare pe locul 2 în clasamentul grupei D1. Conduce Letonia, cu 12 puncte, Andorra are 7 puncte, iar Liechtenstein – 0. Pentru tricolori urmează ultimul meci din această campanie, cu Liechtenstein, care va avea loc pe 25 septembrie pe stadionul Zimbru.

Echipa care va câștiga grupa va putea promova în grupa C din Liga Națiunilor.