Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Naționala R. Moldova la rugby…

Naționala R. Moldova la rugby a ratat ocazia de a promova Divizia Trophy, după ce a pierdut în fața Luxemburgului cu scorul de 19:0

Captură de ecran Rugby Europe

Naționala R. Moldova la rugby a pierdut în fața echipei din Luxemburg cu scorul de 19:0. Astfel, „Haiducii” au pierdut șansa de promova Divizia Trophy, a doua grupă valorică europeană.

Meciul a disputat pe stadionul Josy Barthel din Luxemburg. Haiducii erau conduși după prima repriză, cu 7-0 la pauză. În a doua repriză Luxemburg a reușit să-și extindă avansul.

Anterior, naționala de rugby a R. Moldova a învins în al treilea meci din grupa C a Campionatului European, Divizia Conference, selecționata Bulgariei cu scorul de 48:6. Astfel, R. Moldova s-a calificat în play-off-urile pentru marele trofeu.