Principală  —  Ştiri  —  Extern   —   Militarii ruși se împușcă între…

Militarii ruși se împușcă între ei, pentru a fi trimiși acasă de pe câmpul de luptă. „Rupe-ți piciorul”

Rudele militarilor din Forțele Armate rusești îi sfătuiesc pe aceștia să se mutileze, pentru a nu lupta în Ucraina și, în același timp, să evite răspunderea penală pentru dezertare.

Într-o interceptare audio a Forțelor Armate ale Ucrainei, făcută publică pe 19 martie, un interlocutor al unuia dintre militarii ruși a vorbit despre cazuri în care soldații ruși au tras unii în alții pentru a fi evacuați din zona de luptă, din cauza rănilor și recomandându-i să facă același lucru.

„Rupe-ți piciorul, asta-i tot. Vei fi trimis la spital, pentru că nu vei putea face nimic”, a spus interlocutorul.

La rândul său, militarul a remarcat că, în orice caz, dacă se întoarce acasă, cel mai probabil va demisiona din armată.

„A treia zi dormim pe stradă. Nu avem unde dormi. Mi-au înghețat degetele. Ca iepurii alergăm prin câmpuri. Dormim în tranșee”, s-a plâns militarul.