Principală  —  Ştiri  —  Social   —   Alertă de minare la Aeroportul…

Alertă de minare la Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău

Pasagerii și personalul din Aeroport, evacuați pe 13 august dimineață. Sursa: ZdG

Joi, 13 august, în jurul orei 04:30, pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a fost anunțată o alertă de minare, informează Poliția de Frontieră. Verificările de securitate sunt în continuare în desfășurare, iar subdiviziunile specializate ale MAI acționează la fața locului, potrivit autorităților.

Polițiștii de frontieră au intervenit operativ pentru evacuarea pasagerilor și personalului din Aeroport. Procedura de înregistrare este suspendată și există posibilitatea unor modificări ale zborurilor planificate.

„Recomandăm călătorilor care au un zbor planificat pentru ziua de astăzi să verifice statutul zborului pe panoul online al aeroportului. Verificările de securitate sunt în continuare în desfășurare, iar subdiviziunile specializate ale MAI acționează la fața locului”, transmite Poliția de Frontieră.

Poliția de Frontieră îndeamnă pasagerii să urmărească statutul zborului și informările oficiale ale Aeroportului.