Un camion cu 24 de tone de cereale a luat foc în raionul Taraclia

Pompierii Inspectoratului General al Poliției (IGSU) au salvat 24 de tone de floarea-soarelui din flăcările care au cuprins un camion în raionul Taraclia, anunță miercuri, 24 septembrie, IGSU.
Astfel, în seara zilei de 23 septembrie 2025, pompierii din raionul Taraclia au intervenit pentru lichidarea unui incendiu care a cuprins un camion.
„Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 20:17, iar potrivit informațiilor, incendiul s-a produs pe traseul R-32 Cahul–Taraclia, unde flăcările au afectat un autovehicul încărcat cu mai multe tone de cereale.
Pentru stingerea incendiului, la fața locului au intervenit trei echipaje de salvatori. În timpul operațiunii, pompierii au reușit evacuarea în siguranță a unei butelii de gaz din cabina camionului, evitând astfel riscul unei explozii. Arderea a fost localizată la ora 20:43”, a precizat IGSU.
Într-un final, a fost salvată remorca сu încărcătura de 24 tone de semințe de floarea-soarelui, prevenind pierderi materiale considerabile.
„Conducătorul autovehiculului nu a avut de suferit. Circumstanțele și cauza producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.”