Principală  —  IMPORTANTE   —   Judocanul Denis Vieru a câștigat…

Judocanul Denis Vieru a câștigat Grand Slam-ul de la Tbilisi

Sursa foto: olympic.md

Judocanul Denis Vieru a câștigat Grand Slam-ul de la Tbilisi, Georgia. El a obținut patru victorii în categoria de greutate 66 kg, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS).

La începutul lunii martie, anul curent, judocanul Denis Vieru, 25 de ani, a devenit lider mondial, în categoria de greutate de până la 66 de kg. Moldoveanul a trecut pe primul loc, după ce fostul lider, sud-coreeanul An Ba-ul, a fost învins în finala Grand Prix-ului de la Paris și nu a putut să-și apare punctele obținute la ediția anterioară.

Pe 29 aprilie, Denis Vieru și-a adjudecat medalia de bronz la Campionatul European de JUDO.

Anterior, acesta a cucerit medaliile de aur la Grand-Slam-urile din Abu Dhabi, Antalya și Portugalia.