Principală  —  Ştiri  —  Justiție   —   Medic anestezist-reanimatolog, trimis pe banca…

Medic anestezist-reanimatolog, trimis pe banca acuzaților pentru malpraxis comis la Spitalul Raional Comrat

Sursa: spital-comrat.md

Un medic anestezist-reanimatolog din cadrul Spitalului Raional Comrat, învinuit de încălcarea din neglijenţă a regulilor de acordare a asistenţei medicale, care a cauzat decesul pacientului a fost trimis în judecată, anunță marți, 23 iunie, Procuratura Generală (PG).

Potrivit unui comunicat, pe 19 ianuarie 2025, un pacient, în vârstă de 47 de ani, a fost adus la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului după un accident rutier, prezentând multiple traumatisme severe.

„Deși pacientul avea leziuni grave, inclusiv fracturi, hemoragii interne și alte traumatisme care îi puneau viața în pericol, medicul anesteziolog-reanimatolog ar fi apreciat insuficient gravitatea stării acestuia, atribuind parțial simptomele intoxicației alcoolice”, a menționat Procuratura.

Conform acuzației, medicul nu a dispus transferarea pacientului în secția de reanimare și terapie intensivă, nu a asigurat monitorizarea continuă și nu a inițiat la timp măsurile de diagnostic și tratament necesare.

De asemenea, documentația medicală ar fi fost completată necorespunzător, fără reflectarea completă a stării pacientului și a măsurilor întreprinse.

Astfel, expertizele medico-legale au concluzionat că pacientul suferea de traumatisme severe care necesitau supraveghere intensivă și că starea de ebrietate nu justifica diminuarea atenției medicale acordate.

Potrivit concluziilor experților, decesul pacientului, survenit în dimineața zilei de 20 ianuarie 2025, ar fi putut fi prevenit dacă erau aplicate la timp măsurile medicale obligatorii.