Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit…

Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit triplă campioană europeană

Anastasia Nichita a obținut medalia de aur în categoria de până la 59 de kilograme în cadrul Campionatului European 2023, rezervat seniorilor. Despre acest lucru anunță Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova.

În luptele preliminare sportiva a învins adversarele din Norvegia și Turcia, iar în finală a surclasat-o pe adversara din Ucraina prin abandonul ultimei din cauza unei traume.

Competiția se desfășoară în perioada 19-21 aprilie în orașul Zagreb din Croația.

Anastasia este sportivă a Școlii Sportive Rezerve Olimpice, Maestră Emerită a Sportului, iar medalia obținută astăzi îi aduce titulatura de triplă campioană europeană.

Pe de altă parte, Irina Rîngaci se califică în marea finală a Campionatului European Seniori, după ce a învins-o pe adversara din Ucraina, Tetiana Sova Rizhko, cu scorul de 13 la 6 la categoria de 65 de kg.

Potrivit Federației de Lupte din R. Moldova, în finală Irina v-a lupta cu luptătoarea din Bulgaria, Mimi Hristova.