Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Judocanul Denis Vieru a câștigat…

Judocanul Denis Vieru a câștigat Grand Slam-ul de la Baku

Judocanul moldovean Denis Vieru a câștigat vineri, 4 noiembrie, Grand Slam-ul de la Baku. Potrivit Comitetului Național Olimpic și Sportiv (CNOS), acesta a obținut cinci victorii în categoria de greutate 66 kg.

„El a obținut 5 victorii în categoria de greutate 66 kg, cu italianul Matteo Piras, turcul Muhammed Demirel, kazahul Gusman Kyrgyzbayev, azerul Orkhan Safarov și tadjikul Mulorajab Khalifaev”, anunță CNOS.

La începutul lunii iunie, Denis Vieru a câștigat Grand Slam-ul de la Tbilisi, Georgia.

Judocanul Denis Vieru, 25 de ani, a devenit lider mondial, în categoria de greutate de până la 66 de kg, în luna martie. Moldoveanul a trecut pe primul loc, după ce fostul lider, sud-coreeanul An Ba-ul, a fost învins în finala Grand Prix-ului de la Paris și nu a putut să-și apare punctele obținute la ediția anterioară.

Pe 29 aprilie, Denis Vieru și-a adjudecat medalia de bronz la Campionatul European de JUDO.

Anterior, acesta a cucerit medaliile de aur la Grand-Slam-urile din Abu Dhabi, Antalya și Portugalia.