California îl dă în judecată pe Donald Trump

Statul american California va iniția un proces pentru a contesta ordinul președintelui Donald Trump de a trimite Garda Națională în Los Angeles, a declarat guvernatorul democrat Gavin Newsom pe rețelele sociale, în contextul ciocnirilor înregistrate în Los Angeles între forțele de ordine și mulțimile care protestează împotriva măsurilor anti-imigrație ale actualei administrații, transmite HotNews.
California se pregătește luni, 9 iunie, pentru a patra zi consecutiv de proteste, cu manifestații așteptate în mai multe orașe din acest stat american, inclusiv la Sacramento, unde Sindicatul internațional al angajaților din sectorul serviciilor din California a anunțat o demonstrație în fața capitoliului statal, după arestarea de vineri a unui important lider sindical la Los Angeles.
Începând de vineri, 6 iunie, în Los Angeles, au avut loc în jur de 150 de arestări. Forțele de ordine au folosit gaze lacrimogene și alte tipuri de muniții în timpul confruntărilor din oraș, iar protestatarii au aruncat cu articole pirotehnice, pietre și chiar și cu trotinete electrice.
În weekend, președintele Donald Trump a mobilizat 2000 de trupe ale Gărzii Naționale pentru a înăbuși protestele, ocolind autoritatea guvernatorului statal, Gavin Newsom.
Oficialii statali i-au îndemnat pe protestatari să fie pașnici, iar imaginile filmate duminică arată până acum că trupele Gărzii Naționale au evitat într-o mare măsură ciocnirile cu protestarii.
Într-o serie de postări duminică noapte, președintele Trump și-a apărat decizia de a trimite Garda Națională în California, spunând că situația „arată foarte rău în L.A.”. El și directorul FBI nu au arătat niciun semn că ar intenționa să relaxeze răspunsul dur al administrației, chiar dacă liderii Californiei l-au acuzat pe președintele țării că încearcă să inflameze situația în scopuri politice.