Peste 2000 de lucrători medicali din R. Moldova, infectați cu noul tip de coronavirus
Până la ziua de astăzi, 18 iunie, au fost confirmate 2.025 de cazuri de infectare în rândul angajaţilor sistemului de sănătate, anunță Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale(MSMPS).
Potrivit MSMPS, numai ieri, 17 iunie, au fost testați pozitiv 37 de lucrători medicali: medici – 14, asistenți medicali – 19, personal auxiliar – 4.
Printre cei infectați 510 sunt medici, 24 sunt farmaciști, 810 sunt asistenţi medicali, felceri-111, personal auxiliar-570 de persoane.
În total, sistemul medical a pierdut 17 lucrători medicali, confirmați cu infecția COVID-19.
Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 12 732 cazuri. Totodată, bilanțul persoanelor tratate a ajuns la 7077. Până acum au fost înregistrate 433 de decese.