Droguri, arme de foc și muniții, depistate pe teritoriul raioanelor Cahul și Cantemir
Mai multe persoane bănuite de cultivarea, păstrarea, consumul și comercializarea substanțelor narcotice, precum și de deținerea ileagă a armelor și munițiilor pe teritoriul raioanelor Cahul și Cantemir au fost documentate de către Ofițerii Direcției Investagații „Sud” a Inspectoratului Național de Investigații.
Potrivit Poliției, în cadrul perchezițiilor la domiciliile a șase persoane cu vârste cuprinse între 23 și 49 de ani, polițiștii au depistat droguri de origine vegetală, două arme de foc și muniții deținute ilegal. Masa vegetală ridicată, aflată în faza de produs finit, este estimată la aproximativ 3 kilograme.
Dacă substanța narcotică ar fi fost comercializată pe piața neagră, aceasta ar fi generat un profit de peste 500 de mii de lei, anunță Poliția.
Drogurile, armele și munițiile au fost ridicate și transmise pentru efectuarea expertizelor de specialitate, iar cercetările continuă.
Conform legislației, persoanele culpabile de asemenea infracțiuni riscă pedeapsǎ cu închisoarea de la 3 la 7 ani.