Naționala feminină a devenit, în premieră, campioană europeană la rugby pe plajă. Naționala masculină a ajuns până în finală, dar au cedat în fața Ucrainei
R. Moldova a obținut rezultate remarcabile la Campionatul European de rugby pe plajă, desfășurat pentru al treilea an consecutiv la Chișinău, se arată într-un comunicat de la Ministerul Educației și Cercetării (MEC). Naționala feminină a devenit, în premieră, campioană europeană, în timp ce selecționata masculină a cucerit medaliile de argint.
Jucătoarele au avut o evoluție de excepție și au învins în marea finală selecționata Poloniei, scor 7-4.
În faza grupelor, echipa pregătită de Ion Cebotari a obținut trei victorii consecutive: 13-0 cu Grecia, 10-2 cu Estonia și 12-1 cu Bulgaria.
Și naționala masculină „Haiducii” au ajuns până în finală, dar au cedat în fața Ucrainei, cu 5-7, și au încheiat competiția pe locul al doilea.
Până în finală, selecționata masculină a învins Grecia, scor 14-0, Bulgaria, scor 15-0, și Ucraina, scor 5-3, în faza grupelor.
„Performanța confirmă rezultatele bune obținute de rugby-ul moldovenesc la ediția precedentă a Campionatului European. Atunci, naționala masculină a cucerit medaliile de argint, în timp ce reprezentativa feminină a obținut bronzul”, a scris MEC.
Campionatul European de rugby pe plajă a fost organizat la Chișinău cu sprijinul financiar al MEC.


