Principală  —  Ştiri  —  Justiție   —   Judecătoarea care a condamnat-o pe…

Judecătoarea care a condamnat-o pe Evghenia Guțul a fost amenințată cu moartea timp de câteva luni. CSM a făcut apel către Procuratură și MAI

Sursa: privesc.eu

Judecătoarea Ana Cucerescu, care a examinat dosarul Evgheniei Guțul, a fost supusă unor presiuni constante și amenințări grave: mesaje directe cu amenințări cu moartea, fotografii macabre, cu imagini de persoane asasinate, apeluri telefonice repetate, inclusiv în timpul nopții, a anunțat Consiliul Superior al Magistraturii (CSM).

Totodată, CSM a precizat că și membra CSM, Livia Mitrofan, a avut parte, la rândul său, de amenințări similare, „cu scopul de a o constrânge să acționeze împotriva legii și propriei conștiințe.” 

Sergiu Caraman, președintele CSM: „O să vă vorbesc despre cazul judecătoarei care a examinat cauza penală intentată în privința Evgheniei Guțul. Acest judecător a fost supus câteva luni la amenințări constante, acestea includ mesaje de amenințare cu moartea, trimiterea de fotografii macabre, cu persoane asasinate, decapitate, apeluri telefonice repetate, inclusiv noaptea. Toate aceste lucruri au avut și o continuitate, în adresa reprezentanților mass-media a fost expediată o scrisoare pretins a fi semnată de către judecătoarea respectivă, prin care aceasta ar informa că își depune demisia din funcția de judecător și se retrage din examinarea cauzei respective. În acea scrisoare se invocau pretinse influențe politice asupra judecătoarei și această scrisoare nu reprezenta nimic altceva decât un fals. Apoi a urmat o altă înștiințare, care a fost pretins dată de persoane apropiate judecătoarei, care ar fi informat că aceasta a decedat și că funerariile au loc peste câteva zile și invitau pe toți cei care au cunoscut judecătoarea. Tot în acea scrisoare era indicat numărul unui membru al CSM pentru mai multe informații legate de înmormântare. Noi înțelegem că toate aceste acțiuni nu sunt doar inacceptabile, ele reprezintă un atac direct asupra judecătoarei și scopul este să intimideze și să influențeze deciziile judecătorești care urmau și urmează să fie date de aceasta, ceea ce este absolut inacceptabil într-un stat democratic”, a declarat Caraman.

Președintele CSM a menționat că acesta nu este singurul caz de intimidări din cadrul CSM.

„Un membru al CSM a fost, de asemenea, ținta unor mesaje similare. Toate aceste mesaje au avut scopul să intimideze și să determine să se acționeze contrat conștiinței și contrar legii. Aceste fapte sunt de o gravitate extremă. noi vom colabora strâns cu organele de drept competente pentru a asigura identificarea și tragerea la răspundere a celor care se fac vinovați de comiterea acestor fapte cu iz criminal. Nicio amenințare nu va rămâne neinvestigată și nesancționată”, a spus președintele CSM.

Totodată, Caraman a făcut un apel către toți actorii politici din R. Moldova.

„Este adevărat, libertatea de exprimare este un drept fundamental, dar pentru dumneavoastră acest drept fundamental vine la pachet cu o responsabilitate enormă. Discursurile inflamatoare care vin să delegitimizeze sistemul judiciar și cele care incită la ură împotriva magistraților, au consecințe extrem de periculoase. În ultima perioadă, mai mulți reprezentanți ai partidelor politice, chair partide politice care s-au lansat în campanie electorală, au catalogat actele de dispoziție judecătorești, sentințele pe cauze penale ca fiind politice, false sau acte de răzbunare. Vreau să vă spun că aceste discursuri subminează încrederea publică și crează un teren fertil pentru acte de violență și intimidare, așa cum s-a întâmplat în cazul de mai devreme. Când un politician afirmă că o sentință este un masacru politic sau că justiția este o poliție politică, el nu face decât să alimenteze ura și neîncrederea în rândul populației. Când se apelează la emoții, prezentând infractori ca mame cu copii mici și încearcă minimalizarea gravității faptelor, aceste discursuri, mai ales în context preelectoral pot duce la o polarizare extremă și la destabilizarea societății.”

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut apel către Procuratură și Ministerul Afacerilor Interne să investigheze cu prioritate aceste acțiuni, să identifice autorii și să prevină escaladarea.

„Stimați judecători, nu sunteți singuri. Consiliul vă este alături și va interveni instituțional în sprijinul fiecărui magistrat care se confruntă cu presiuni sau amenințări. Independența voastră este fundamentul justiției. Știm că a pronunța hotărâri în cauze de interes major, în fața presiunilor, este un act de curaj și demnitate. Vă încurajăm să continuați să vă exercitați funcția cu aceeași fermitate, fără frică, bazându-vă doar pe lege și pe propria conștiință. În această luptă pentru dreptate, CSM va fi scutul vostru”, a transmis CSM.