Principală  —  Ştiri  —  Social   —   VIDEO/ Trei mercenari din R.…

VIDEO Trei mercenari din R. Moldova care ar fi fost înrolați în grupul Wagner și ar fi luptat în Donețk, reținuți. Ce pedepse riscă

Sursa foto: IGP

Trei mercenari din Chișinău, Bălți și Ialoveni, care ar fi luptat în regiunea separatistă Donețk, Ucraina, au fost reținuți de ofițerii Inspectoratului Național de Investigații (INI) și procurorii din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS).

Conform unui comunicat al Inspectoratului General al Poliției (IGP), bărbații au vârste de 32 și 33 de ani, iar cel din Ialoveni fusese în 2015 condamnat la trei ani închisoare în R. Moldova, după ce și-a recunoscut vinovăția pentru activitatea de mercenariat „în Luhansk şi Doneţk, în dauna suveranităţii Ucrainei,” potrivit sentinței Judecătoriei Chișinău.

Reținerea bănuiților a avut loc în cadrul unei operațiuni internaționale denumite „Avengers” sub egida Europol (cu finanțare din partea Interpol) și cu sprijinul mascaților Brigăzii de poliție cu destinație specială „Fulger,” care a inclus 50 de percheziții și în privința altor mercenari cu vârste cuprinse între 25-45 de ani, în diferite raioane din R. Moldova, printre aceștia fiind și persoane originare din stânga Nistrului.

Conform oamenilor legii, bănuiții ar fi fost înrolați în grupul Wagner – batalionul „Somalia”, dar și în alte „formațiuni” ale autoproclamatei republici populare Donețk.

„Unii dintre ei au primit distincții și medalii în timpul activității ilegale de mercenariat investigate de autoritățile de drept. Urmare a reținerii celor trei bănuiți de mercenariat, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale le-a formulat învinuirea în vederea aplicării arestului preventiv solicitat Judecătoriei Chișinău, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor.

(…) Cercetarea penală a fenomenului mercenariatului continuă și în privința persoanelor vizate de percheziții care nu sunt în Moldova, timp în care cei vizați beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

Echipa comună de investigații a Moldovei și Ucrainei include activitatea mai multor instituții. Așadar, documentarea în Moldova a fost desfășurată către ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, sub conducerea procurorilor PCCOCS”, se spune în comunicatul Poliției.

Conform Codului penal, participarea în calitate de mercenari la conflicte armate, acțiuni militare sau acte violente îndreptate împotriva ordinii constituționale sau integrității teritoriale a statului se pedepsește cu până la 10 ani de închisoare.