Principală  —  IMPORTANTE   —   VIDEO/ Nicușor Dan și-a anunțat…

VIDEO Nicușor Dan și-a anunțat prioritățile în legătură cu R. Moldova: sprijinirea parcursului european al țării și funcționarea Autorității Naționale pentru Cetățenie

Sursa: Captură foto Privesc.eu

Candidatul proeuropean Nicușor Dan, care a câștigat alegerile prezidențiale din România, depune luni, 26 mai, jurământul de învestire în funcția de președinte al României.

UPDATE 12:35 Nicușor Dan a declarat ce acțiuni își propune să întreprindă, pe termen lung, în ceea ce privește relația cu R. Moldova.

(…) În ceea ce privește relația cu R. Moldova, sprijinirea parcursului său european; consolidarea și extinderea proiectelor comune în domeniul infrastructurii energetice și de transport; crearea Fondului de garantare a investițiilor românești în R. Moldova; extinderea schimburilor culturale și academice; funcționalizarea acelor instituții care produc dificultăți: vămile și Autoritatea Națională pentru Cetățenie”, a declarat Dan.

UPDATE 12:20 Noul președinte al României susține un discurs în plenul Parlamentului.

„(…) Statul român are nevoie de o schimbare fundamentală, în limitele statului de drept, și vă invit să continuați să fiți implicați pentru a pune presiunea pozitivă pe instituțiile statului, pentru ca acesta să se reformeze.

Pe termen scurt, avem problema deficitului. Statul cheltuiește prea mult față de ce își permite. Acesată chestiune poate pune în discuție stabilitatea socială.

Este în interesul național ca România să aibă un Guvern susținut de o majoritate parlamentară, care să-și asume reformele fiscale de care avem nevoie (…). În ceea ce privește justiția, este nevoie ca parchetele să se focalizeze în marile zone de corupție din societate (…).

(…) În ceea ce privește relația cu R. Moldova, sprijinirea parcursului său european; consolidarea și extinderea proiectelor comune în domeniul infrastructurii energetice și de transport; crearea Fondului de garantare a investițiilor românești în R. Moldova; extinderea schimburilor culturale și academice; funcționalizarea acelor instituții care produc dificultăți: vămile și Autoritatea Națională pentru Cetățenie”, a declarat Dan.

UPDATE 12:11 Nicușor Dan depune jurământul de învestire în funcție.

„Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!”, a declarat Dan.

Sursa: Captură foto Privesc.eu

UPDATE 12:06 Președintele Curții Constituționale a României, Marian Enache, prezintă în Parlamentul României hotărârea prin care Nicușor Dan a fost validat în funcția de președinte al României. Între timp, câțiva parlamentari ai partidului extremist AUR au boicotat ședința Parlamentului.

UPDATE 12:01 S-a deschis ședința solemnă a Parlamentului României, unde cele două camere se reunesc în plen comun, iar președintele ales, Nicușor Dan, va depune jurământul.

La ora 12:00 se va deschide ședința solemnă a Parlamentului României, unde cele două camere se reunesc în plen comun, iar președintele ales, Nicușor Dan, va depune jurământul. Ulterior, Nicușor Dan va adresa primul mesaj către Parlament, în calitate de președinte, transmite Biziday.

La 13:30 începe ceremonia militară cu prilejul învestirii în funcția de Președinte al României, la Palatul Cotroceni, pe Platoul Marinescu, după care va avea loc ceremonia de predare-primire a mandatului de președinte al României, iar președintele interimar Ilie Bolojan îşi încheie mandatul şi va reveni la Senat.

Curtea Constituțională a României l-a validat în funcția de președinte al României cu unanimitate de voturi pe Nicușor Dan săptămâna trecută, pe 22 mai. În urma scrutinului din 18 mai, acesta l-a învins în turul doi al alegerilor prezidențiale pe George Simion, liderul partidului extremist AUR. Nicușor Dan a obținut 53,6% din voturi.

În decembrie 2024, după anularea primului tur al alegerilor prezidențiale, pe atunci primar al capitalei, Nicușor Dan, a anunțat că va candida la Președinția României. După ce a fost ales președinte, Nicușor Dan a demisionat vinerea trecută din funcția de primar general al Bucureștiului, iar funcția a fost preluată de Stelian Bujduveanu (PNL), până la organizarea de alegeri locale anticipate.