Principală  —  Ştiri  —  Extern   —   Favoritul lui Putin a câştigat…

Favoritul lui Putin a câştigat alegerile

Aseară au avut loc alegerile pentru şefia Federaţiei Internaţionale de Fotbal (FIFA). Sepp Blatter , preşedintele forului, deşi acuzat de corupţie în dese rânduri, a fost reales în funcţie după ce prinţul Ali Bin Al Hussein, singurul concurent, s-a retras în turul 2.

Blatter a cîştigat primul tur cu 133 de voturi, Ali Bin Al Hussein a avut doar 73. Naţiunile membre au votat în ordine alfabetică, iar votul a fost secret, în ciuda faptului că mai multe ţări au anunţat pe cine susţin.Majoritatea ţărilor din Europa nu l-au susţinut pe Blatter, iar Michel Platini, preşedintele UEFA a anunţat că este posibil ca ţările europene să boicoteze campionatul mondial de fotbal din 2018, găzduit de Rusia.

Întâmplător sau nu, preşedintele rus, Vladimir Putin a fost unul din cei mai aprigi susţinători ai lui Blatter. În ultimii ani, presa occidentală a scris de mai multe ori despre modul suspect în care Rusia a câştigat dreptul de a organiza cea mai importantă competiţie fotbalistică din lume.