Prezidențiale și referendum 2024. Când vom afla care este prezența la vot pentru fiecare scrutin

Prezența la vot pentru fiecare scrutin în parte – alegerile prezidențiale și referendumul pentru aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană – va fi anunțată la briefingurile Comisiei Electorale Centrale (CEC). Precizarea a fost făcută pentru Ziarul de Gardă de către purtătoarea de cuvânt a instituției, Rodica Sîrbu.
Următorul briefing de presă al Comisiei va avea loc la ora 10:00.
În prezent, pe site-ul CEC, prezența la vot în timp real este afișată pentru ambele scrutine.
Până la ora 09:02, la secțiile de votare s-au prezentat 100 775 de alegători.

Duminică, 20 octombrie, în R. Moldova au loc referendumul republican constituțional și alegerile pentru funcția de președinte al țării noastre. Alegătorii sunt așteptați la cele 2 219 secții de votare, dintre care 1 988 sunt deschise pe teritoriul R. Moldova, inclusiv 30 de secții pentru locuitorii din stânga Nistrului. Și 231 de secții de vot deschise în afara țării, în 37 de țări pentru alegătorii din diasporă, 3 dintre acestea fiind dedicate votului prin corespondență, conform unui comunicat al Comisiei Electorale Centrale (CEC).
Toate secțiile de votare din țară și-au început activitatea la ora 7:00, inclusiv cele 30 de secții organizate pentru alegătorii din stânga Nistrului, unde procesul de vot a început fără incidente.
În listele electorale de bază sunt incluși 2 714 239 de alegători.
Astfel, procesul de votare este în desfășurare în Japonia, unde tradițional a votat și primul alegător. De asemenea, deja se votează în 36 de secții de votare din China, India, Azerbaidjan, Emiratele Arabe Unite , Statul Qatar, Statul Israel , Federația Rusă, România, Turcia, Bulgaria , Grecia, Cipru , Ucraina, Belarus, Estonia, Letonia și Lituania.