„Suntem la coada clasamentului în Europa, privind rata de împădurire”. Cum se aliniază politicile de mediu la standardele UE. Sergiu Lazarencu, ministrul Mediului, la Podcast ZdCe
Invitatul Podcast ZdCe este Sergiu Lazarencu, ministrul Mediului, cu care discutăm despre gestionarea deșeurilor, apelor și împădurire, în contextul negocierilor de aderare la UE.
„Eu cred că este o rușine națională, dacă vreți. Ori noi, având 900 de localități, 898, avem 1800 de gunoiști neautorizate. Avem de două ori mai multe gunoiști decât localități”, a declarat ministrul Mediului, în cadrul interviului.
Soluția implementată de autorități în prezent este programul „Deșeuri Solide în Republica Moldova”, ce presupune crearea unui sistem modern de gestionare și împărțirea R. Moldova în șase regiuni, în care vor fi construite depozite moderne de colectare a deșeurilor.
„Noi suntem la coada clasamentului în Uniunea Europeană și în Europa privind rata de împădurire. Avem doar 11%. Asta ne face să fim și cea mai vulnerabilă țară din punct de vedere climatic”, a mai subliniat Sergiu Lazarencu. El s-a referit la obiectivul de a fi împădurite 145 de mii de hectare, până în 2032, precum și la soluțiile ca pădurile noi să rămână în picioare și să nu fie irosiți banii publici.
Ministrul Mediului s-a referit și la situația apelor în R. Moldova, unde calitatea apei nu corespunde în mare parte standardelor europene, precum și la sistemele colective de colectare a deșeurilor, și la uzinele din stânga Nistrului, care se numără printre cei mai mari poluatori din R. Moldova.