Principală  —  Ştiri  —  Justiție   —   Un deținut condamnat la 6…

Un deținut condamnat la 6 ani de închisoare a evadat. Administrația Națională a Penitenciarelor cere ajutorul cetățenilor pentru a-l localiza

Foto: shutterstock

În seara zilei de 28 aprilie 2025, în jurul orei 19:45, un deținut condamnat la șase ani de închisoare cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis pentru furt a evadat de la executarea pedepsei, informează Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP).

Deținutul și-a aflat sentința în iunie 2021, când Judecătoria Comrat, sediul Ceadîr-Lunga, l-a găsit vinovat pentru săvârșirea infracțiunii prevăzute de art.186 alin.(2) Cod penal.

Executând pedeapsa în sector de resocializare corespunzător penitenciarului de tip semiînchis (sfârșitul termenului fiind 28 decembrie 2026) și beneficiind de dreptul la deplasare fără escortă în afara penitenciarului, cu aplicarea brățării electronice, deținutul s-a deplasat la locul de muncă în afara penitenciarului, în orașul Taraclia. Acesta însă nu s-a prezentat la locul de muncă.

„Administrația penitenciară în comun cu subdiviziunile poliției s-au mobilizat imediat, fiind instituită stare de alertă și demarate acțiuni specifice de căutare. În prezent de către serviciile abilitate se întreprind acțiunile necesare de căutare a condamnatului, fiind constituite filtre în localitățile unde există indici că s-ar putea afla deținutul”, afirmă reprezentanții Administrației Naționale a Penitenciarelor.

Semnalmentele condamnatului: înălțimea aproximativ 188-190 cm, păr brunet, corpolență medie, față rotundă, fără barbă, la momentul depistării lipsei acestuia, purta o geacă gri cu inserții negre și pantaloni albaștri închiși conici la manșete.

„Rugăm cetățenii care dețin informații relevante privind locul aflării acestei persoane să contacteze de urgență: 112, unitatea de gardă a ANP la numărul 078 777 403 sau Penitenciarul nr. 1 – Taraclia la numărul 078 774 216.

De asemenea, vă informăm că difuzarea prematură a informației putea prejudicia acțiunile de căutare și înlesni eschivarea deținutului, fapt pentru care autoritățile au acționat și coordonat fără a mediatiza cazul”, precizează ANP.