O delegație a Parlamentului European se va afla la Chișinău pentru a analiza capacitățile autorităților de a contracara manipularea informațiilor străine

Deputații europeni din cadrul Scutului Democrației vor efectua o vizită de lucru în R. Moldova. Delegația Parlamentului se va întâlni cu membri de rang înalt ai guvernului și parlamentului R. Moldova, cu societatea civilă, cu mass-media și cu comunitatea academică, potrivit unui comunicat al Parlamentului European.
Deputații europeni din cadrul Comisiei Speciale pentru Scutul Democrației Europene (EUDS) se vor afla la Chișinău în perioada 26-28 mai. Vizita se va concentra pe experiența și capacitățile țării în combaterea manipulării informațiilor străine, a amenințărilor hibride și a atacurilor cibernetice, consolidând în același timp reziliența democratică și securizarea infrastructurii critice. Delegația va evalua, de asemenea, sprijinul UE pentru R. Moldova în aceste domenii critice.
Deputații europeni se vor întâlni cu președintele Parlamentului R. Moldova și cu președinții comisiilor parlamentare relevante, precum și cu miniștri cu portofolii legate de activitatea Comisiei speciale. De asemenea, vor vizita Cybercor – Institutul Național pentru Inovații în Securitate Cibernetică, Centrul pentru Comunicare Strategică și Combaterea Dezinformării (CSCCD), Misiunea de Parteneriat a UE în Republica Moldova și Delegația UE în Republica Moldova, printre altele.
Președinta EUDS, Nathalie Loiseau , va conduce delegația, alături de Mika Aaltola și Eugen Tomac, iar Siegfried Mureșan va fi președintele Delegației la PAC UE-Moldova.
Ce este „Scutul Democrației”
În iulie 2024, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a propus pentru prima oară crearea unui „scut al democrației” european pentru a contracara eforturile străine de manipulare a informației și pentru a păstra integritatea alegerilor în statele europene. Responsabilitatea pentru acest proiect aparține, în principal, comisarului pentru democrație, justiție și statul de drept, Michael McGrath și se va baza și pe planul de acțiune european pentru democrație, potrivit Antena3.ro.