Principală  —  IMPORTANTE   —   Gheorghe Cavcaliuc nu a fost…

Gheorghe Cavcaliuc nu a fost scos din lista de sancțiuni, declară Delegația UE în R. Moldova

După ce fostul șef interimar al Inspectoratului General de Poliție, Gheorghe Cavcaliuc a scris într-o postare de Facebook, că „mulțumește UE pentru hotărârea de a nu prelungi sancțiunile politice” împotriva sa, Delegația Uniunii Europene în R. Moldova a dezmințit informația și a declarat pentru ZdG că nu a fost luată o decizie în privința lui Cavcaliuc.

UPDATE 19:10 Înalta Reprezentantă a Uniunii Europene pentru Afaceri Externe și Politică de Securitate, Kaja Kallas a confirmat că Gheorghe Cavcaliuc nu a fost scos din lista de sancțiuni.

„Salut decizia Uniunii Europene și le mulțumesc pentru hotărârea de a nu prelungi sancțiunile politice împotriva mea.Sunt încrezător că Uniunea Europeană a luat această decizie după ce a analizat toate materialele prezentate de mine și de avocații mei. Prin aceste materiale, am demonstrat în detaliu că autoritățile din Republica Moldova, față de care mă aflu în opoziție în calitate de lider politic, au prezentat falsuri și au mințit doar pentru a mă persecuta la nivel internațional.Același lucru s-a întâmplat când autoritățile de la Chișinău au prezentat materiale false către Interpol, cu scopul de a mă supune unei urmăriri internaționale”, a scris Cavcaliuc.

Fost șef interimar al Inspectoratului General de Poliție devenit politician și lider al Partidului „Acasă Construim Europa” (PACE), Cavcaliuc a fugit din R. Moldova în 2021 și se presupune că s-ar afla la Londra. UE l-a inclus pus pe lista sa de sancțiuni în luna mai 2023, pe motiv că a participat, alături de oligarhul fugar Ilan Șor, la organizarea protestelor la Chișinău, în octombrie 2022.