Principală  —  Ştiri  —  Economic   —   Circa 38 de milioane de…

Circa 38 de milioane de lei sub formă de subvenții au primit fermierii din R. Moldova, săptămâna trecută. Banii au fost alocați pentru sectorul zootehnic și dezvoltarea rurală

Imagine simbol Sursa: Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare

În perioada 8-12 septembrie au fost autorizate plăți sub formă de subvenții în valoare de 37,6 milioane de lei pentru producătorii agricoli din R. Moldova, anunță Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA).

Potrivit instituției, banii vor contribui la consolidarea capacităților de producție, modernizarea fermelor, stimularea investițiilor și sprijinirea dezvoltării rurale, într-o perioadă în care fermierii resimt presiunea costurilor mari și a piețelor instabile.

„Fondurile au fost distribuite în felul următor: 33,42 milioane de lei – plăți directe, acordate pentru fiecare kilogram de lapte livrat pe piață; 3,92 milioane de lei – plăți directe per cap de animal; 0,26 milioane de lei – plăți complementare; 990.000 lei – compensații pentru costurile la energia electrică, alocate din Fondul de intervenție al Guvernului. Cea mai mare parte a fondurilor a mers către fermierii din sectorul zootehnic, în special producătorii de lapte. AIPA subliniază că aceste subvenții sunt esențiale pentru a menține competitivitatea fermierilor locali și pentru a reduce pierderile cauzate de fluctuațiile prețurilor”, se arată în comunicatul de presă emis de AIPA.

Conform sursei citată, fermierii interesați pot depune în continuare cereri pentru plata directă în sectorul zootehnic (per kg de lapte) – termen limită: 26 septembrie 2025; măsuri de plată complementară – termen limită: 30 septembrie 2025.