Încă o demisie de top la SIS
Preşedintele interimar al Republicii Moldova Mihai Ghimpu a semnat un decret prin care Alexandru Luncari a fost eliberat din funcţia de director adjunct al Serviciului de Informaţii şi Securitate al Republicii Moldova. Alexandru Luncari a fost numit în calitate de director adjunct al Serviciului de Informaţii şi Securitate al Republicii Moldova în baza Decretului Preşedintelui RM Nr. 1973-IV din 2 decembrie 2008.
Alexandru Luncari este absolventul facultăţii de economie a Universităţii Agrare de Stat din Republica Moldova. În perioada anilor 1979—1998, Domnul Alexandru Luncari a ocupat diverse funcţii de conducere din raionul Drochia.
Între anii 1999—2008 a deţinut funcţia de şef al Direcţiei Generale Teritoriale Control Financiar şi Revizie Soroca. Din iunie 2008 a activat în calitate de şef al Direcţiei generale din cadrul Serviciului de Informaţie şi Securitate.
Cavaler al Ordinului „Gloria Muncii”. Decorat cu Ordinul „Ştefan cel Mare şi Sfînt” al Bisericii Ortodoxe din Moldova.
Este născut la 21 iulie 1956 în satul Dominteni, raionul Drochia. Căsătorit, are două fiice.