Principală  —  Ştiri  —  Extern   —   12 oameni au murit în…

12 oameni au murit în accidente aproape identice în Anglia și Irlanda. Poliția investighează legătura cu un trend TikTok

Autoritățile din Marea Britanie și Irlanda investighează două accidente șocante în care și-au pierdut viața 12 persoane, inclusiv doi polițiști. Anchetatorii verifică dacă tragediile, care s-au produs la o săptămână distanță, au legătură cu o provocare virală din mediul online, relatează publicația Bild.

Șapte morți după ce o mașină a intrat pe contrasens pe autostrada A66 din Anglia

Un trend periculos care circulă pe rețelele sociale este investigat de autoritățile din Marea Britanie și Irlanda după două accidente devastatoare în care și-au pierdut viața 12 persoane în doar câteva zile.

Anchetatorii verifică dacă șoferii implicați au circulat intenționat pe contrasens pentru a filma videoclipuri destinate platformelor online. Cele două tragedii au avut loc la o săptămână distanță și au provocat îngrijorare în rândul autorităților, care avertizează asupra riscului provocărilor virale din mediul online.


Cel mai grav accident s-a produs în noaptea de vineri spre sâmbătă pe autostrada A66, în apropiere de Middlesbrough, în nord-estul Angliei. Potrivit informațiilor anchetatorilor, un Volkswagen Passat în care se aflau cinci tineri era urmărit de poliție. Mașina a intrat pe autostradă circulând contrasens și s-a ciocnit frontal de o autospecială a Poliției din Cleveland, care venea din direcția opusă.

Potrivit BBC News, urmărirea se încheiase înainte de producerea accidentului, agenții din Cleveland aflându-se întâmplător în zona respectivă. Impactul a fost extrem de violent. Toate cele șapte persoane implicate au murit pe loc: tinerii din Passat și polițiștii aflați în autospecială – Matthew Blades, în vârstă de 37 de ani, și agentul Tom Clough, în vârstă de 38 de ani.

Cu o săptămână înainte, alți 5 adolescenți au murit în Irlanda

Un accident asemănător s-a produs cu o săptămână înainte pe autostrada M9, la vest de Dublin. Cinci adolescenți cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani și-au pierdut viața, după ce autoturismul în care se aflau a circulat pe contrasens și a intrat în coliziune cu un alt vehicul.

Cele patru persoane aflate în mașina lovită, printre care și un copil, au fost grav rănite.

Anchetatorii verifică legătura cu o provocare virală

Poliția din cele două țări investighează circumstanțele accidentelor și analizează dacă există o legătură cu un trend care circulă pe rețelele sociale. Potrivit anchetatorilor, provocarea presupune ca șoferii să conducă intenționat pe contrasens și să filmeze întreaga cursă pentru a o publica online. Pe platformele sociale circulă numeroase videoclipuri asociate provocării, cunoscută sub denumiri precum „Driving Wrong Way Challenge”, scrie Bild. În imaginile publicate de utilizatori apar, de regulă, cadre cu vitezometrul indicând viteze de peste 100 km/h, urmate de filmări cu șoferii care circulă pe contrasens și își înregistrează manevrele riscante. Autoritățile avertizează că astfel de conținut poate încuraja comportamente extrem de periculoase în trafic.

Premierul Irlandei, Micheál Martin, a condamnat ferm comportamentul șoferilor implicați în astfel de provocări. În urma accidentului de pe autostrada M9, un comitet al Parlamentului irlandez a solicitat platformei TikTok să explice ce măsuri ia pentru eliminarea conținutului care promovează comportamente periculoase în trafic. Autoritățile irlandeze spun că analizează modul în care astfel de videoclipuri sunt distribuite și dacă platformele sociale intervin suficient de rapid pentru a limita răspândirea lor.