Principală  —  Ediţia PRINT  —  Ştiri vechi   —   Exclusiv: Cei cinci deputaţi din…

Exclusiv: Cei cinci deputaţi din AIE care nu au votat pentru CONDAMNAREA COMUNISMULUI. „Nu înţeleg pentru ce era nevoie de asta”

Chiril Lucinschi a fost singurul deputat din AIE, prezent în sală în momentul votului pentru condamnarea comunismului dar care s-a abţinut de la vot. Fiul fostului preşedinte, Petru Lucinschi a declarat că susţine condamnarea tuturor regimurilor totalitare, nu doar a comunismului.

Şi Petru Vlah, alt deputat PLDM, nu a dorit să voteze. El a menţionat ulterior că nu a fost în sală în momentul votării pentru că “avem mult mai multe probleme în Moldova decât legea privind condamnarea regimului totalitar comunist”.

Din cei 58 de deputaţi ai AIE, 53 au votat pentru condamnarea comunismului. Pe lângă Lucinschi şi Vlah, din diverse motive de la vot au lipsit liberala Ana Guţu, plecată într-o deplasare de serviciu, şi democratul Iurie Bolboceanu, care şi el a lipsit de la şedinţa legislativului.

Iniţial, nimeni din angajaţii Parlamentului nu a putut să ne spună cine este al 5-lea deputat AIE care n-a votat. Unii deputaţi, neoficial, ne-au spus însă că, cel de-al 5-lea a fost Alexandru Stoianoglo, deputat pe listele PD. Contactat de ZdG, acesta a recunoscut. „Da, eu am fost la şedinţă, dar am ieşit atunci când s-a votat asta. Nu am fost de acord cu condamnarea comunismului. Nu înţeleg pentru ce era nevoie de asta. Acolo unde eu locuiesc (în Găgăuzia – n.r.), oamenii nu susţin asta”, ne-a spus Stoianoglo.