Principală  —  Ştiri  —  Extern   —   VIDEO/ Zelenski a semnat acordul…

VIDEO Zelenski a semnat acordul cu SUA: „Acum este cu adevărat un parteneriat egal”

Volodimir Zelenski anunță că a semnat acordul economic cu SUA. Captură ecran FB/zelenskyy.official

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat acordul economic cu SUA. El a anunțat într-un mesaj video publicat pe rețelele sociale că acordul a fost semnat și va fi înaintat Radei Supreme pentru ratificare. „Și ne dorim să nu existe întârzieri în acest sens”, a spus șeful statului ucrainean.

„Acordul s-a schimbat semnificativ în timpul procesului de pregătire. Acum este cu adevărat un parteneriat egal – unul care creează oportunități pentru investiții substanțiale în Ucraina, precum și o modernizare semnificativă a industriilor din Ucraina și, la fel de important, a practicilor sale juridice.

Acordul nu implică datorii. Prevede înființarea unui Fond de Reconstrucție care va investi în Ucraina și va genera profit aici. Asta înseamnă lucru în comun cu SUA, pe baza unor condiții echitabile, care permite atât Ucrainei, cât și Statelor Unite – care ne sprijină în apărare – să obțină profit prin parteneriat.

Am discutat cu Președintele Statelor Unite, Donald Trump, despre disponibilitatea noastră de a încheia acest acord – l-am discutat în timpul întâlnirii noastre de la Vatican. De fapt, acesta este primul rezultat concret al acelei întâlniri de la Vatican, ceea ce o face cu adevărat istorică. Așteptăm cu interes și alte rezultate din acea conversație”, se arată în mesajul lui Volodimir Zelenski.

Statele Unite și Ucraina au semnat un acordul privind exploatarea comună a resurselor energetice și minerale ucrainene. Cele două țări au convenit, de asemenea, să înființeze un fond de investiții pentru reconstrucție, menit să sprijine redresarea economică a Ucrainei după războiul cu Rusia.

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat că acordul reflectă angajamentul ambelor părți pentru „o pace durabilă și prosperitate în Ucraina”.

Pentru autoritățile de la Kiev, acordul este considerat esențial pentru a putea accesa ajutorul militar american, punctează sursa citată. Vicepremiera Ucrainei, Iulia Sviridenko, care a călătorit miercuri, 30 aprilie, la Washington pentru semnarea acordului, a declarat pe platforma X că noul fond va „atrage investiții globale în țara noastră”.

Potrivit reprezentantei Kievului, parteneriatul va include proiecte în domeniul mineralelor, petrolului și gazelor, însă resursele vor rămâne proprietatea Ucrainei.

Conform sursei citate, acordul prevede o colaborare egală, în proporție de 50:50, și va trebui ratificat de Parlamentul de la Kiev. Totodată, Statele Unite s-au angajat să ofere Ucrainei noi forme de sprijin, inclusiv sisteme de apărare antiaeriană.