Principală  —  Ştiri  —  Diverse   —   Medalie de aur şi bronz…

Medalie de aur şi bronz la Campionatul European de Judo pentru R. Moldova

Judocanul moldovean Victor Sterpu a devenit campion european printre seniori, iar judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la Praga.

La Praga, sportivul de 21 de ani a obținut 5 victorii în limitele categoriei de greutate 73 kg. Mai întâi, el a dispus de belgianul Jeroen Casse, germanul Igor Wandtke, austriacul Lukas Reiter și elvețianul Nils Stump.

În finală, Sterpu l-a învins prin ippon pe georgianul Lasha Shavdatuashvili, campion olimpic în 2012 și medaliat cu bronz la JO din 2016.

Anul trecut, Victor Sterpu a devenit campion european U20, iar pe 9 noiembrie curent, Victor a câștigat aurul la Europenele U23.

Judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la Praga. El a obținut 4 victorii în categoria de greutate 66 kg. În meciul pentru medalia de bronz, Denis a dispus de georgianul Vazha Margvelashvili.

Înfrângerea a fost suferită în runda a treia în fața sârbului Strahinja Buncic, care în final s-a clasat pe locul 5.