Principală  —  Ştiri  —  Social   —   Săptămâna începe cu temperaturi caniculare:…

Săptămâna începe cu temperaturi caniculare: „Se recomandă limitarea activităților fizice intense în aer liber”

Imagine simbol

Vreme caniculară la început de săptămână. Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu (AMM) mai anunță cod galben de caniculă pentru anumite zone ale țării, valabil pentru ziua de luni, 22 iunie.

În zonele vizate de cod galben, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33..+35°C.

„Se recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în intervalul orelor de vârf, consumul suficient de lichide și limitarea activităților fizice intense în aer liber”, comunică AMM

Sursa: AMM

În regiunea de centru, temperaturile maxime vor fi 31°C ziua, cu un vânt de aproximativ 3 km/h.

În nord, valorile termice vor fi puțin mai scăzute, temperatura maximă ziua va fi de 29°C, cu un vânt de aproximativ 3 km/h.

În sud, vremea va fi un pic mai caldă. Ziua termometrele vor indica valori de 35°C. Se așteaptă același regim de vânt de până la 3 km/h.