Principală  —  IMPORTANTE   —   SIS dezminte acuzațiile lui Dodon…

SIS dezminte acuzațiile lui Dodon că președinta Sandu ar folosi instituția pentru a fila socialiștii

Colaj ZdG

Fostul președinte al R. Moldova Igor Dodon acuză că șeful Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandr Esaulenco, a primit indicații pentru a fila membrii Partidului Socialiștilor din R. Moldova (PSRM). Deși Dodon nu dă nume, el a indicat indirect că președinta Maia Sandu ar fi fost cea care ar fi dat astfel de indicații. SIS dezminte însă declarațiile făcute de liderul PSRM și le cere actorilor politici să se abțină de la lansarea în spațiul public a „declarațiilor false, lipsite de argumente, calomnioase și denigratoare în adresa instituției”.

După declarațiile de miercuri, 3 februarie, ale liderului PSRM, SIS a venit cu o reacție în care neagă cele spuse de Dodon.

„Spre regret, continuă tendința de atragere a SIS în jocuri și dezbateri politice. Recent, în cadrul unei emisiuni televizate, de către unul dintre liderii politici a fost făcută o afirmație privind realizarea de către instituție a unor indicații ilegale parvenite de la președintele R. Moldova, în raport cu partidul politic pe care-l reprezintă. SIS dezavuează și dezminte această informație și reconfirmă poziția fermă de respectare univocă a legislației în vigoare și prioritizarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului în cadrul realizării misiunii de asigurare a securității naționale pe toate direcțiile de activitate”, se arată în reacția SIS.

Totodată, SIS îşi reafirmă hotărârea de a menţine neutralitatea şi echidistanţa în activitatea cotidiană cu realizarea misiunilor în strictă conformitate cu interesele de securitate ale R. Moldova.

Igor Dodon a declarat marți, în cadrul unei emisiuni de la TV8, că președinta Maia Sandu ar fi dat indicații șefului SIS pentru a urmări socialiștii.

„Atunci când chemi la covor procurori, judecători, pe șeful SIS. Atunci când îi dai indicații șefului SIS să urmărească socialiștii. Să urmărească oponenții politici. Nu voi dezvălui numele. Am spus ceea ce am considerat că trebuia spus și eu știu la ce mă refer”, a spus Dodon.

Pe 26 decembrie 2020, la două zile de la învestire, președinta Sandu a avut o întrevedere cu directorul SIS, Alexandr Esaulenco.

Atunci, serviciul de presă anunța că cei doi au discutat despre situația actuală din R. Moldova și despre riscurile la adresa securității statului.

„Am reiterat poziția mea în calitate de președinte în legătură cu lupta împotriva corupției și consolidarea instituțiilor statului pentru a asigura securitatea națională. Cetățenii așteaptă ca instituțiile statului să lucreze în interesul oamenilor și să se ghideze în activitatea lor de lege, a scris Maia Sandu pe pagina sa de Facebook.

În cadrul ședinței din 3 decembrie, PSRM și deputații din Platforma „Pentru Moldova”, formată din fracțiunea Partidul „ȘOR” și deputații neafiliați care au părăsit PDM, iar ulterior Pro Moldova, au votat mai multe legi controversate.  

Printre acestea se numără trecerea SIS-ului din subordinea președintelui în cea a parlamentului, întoarcerea fostului Stadion Republican în proprietatea statului (unde urma să fie construită o nouă ambasadă a SUA), oferirea limbii ruse unui statut special de limbă de comunicare interetnică, dublarea prospectelor medicamentelor în rusă, pachetul de legi privind UTA Găgăuzia, anularea legii privind televiziunile retransmise din Rusia.

Deputații din PAS și cei ai Platformei DA au anunțat că vor contesta votul la Curtea Constituțională.

Curtea Constituțională a suspendat legea adoptată de PSRM și Platforma „Pentru Moldova”, care vizează subordonarea Serviciului de Informații și Securitate parlamentului și nu președintelui. Decizia a fost publicată pe 7 decembrie.