LIVE TEXT/ Campionatul Mondial de Fotbal 2018: Franța a învins Croația cu 4 la 2

Echipa Franţei, campioană mondială în 1998, a obținut al doilea titlu mondial în Finala Cupei Mondiale de Fotbal din Rusia. Franța a învins Croația cu 4 la 2. Pentru Croația, calificarea în ultimul act al unui Campionat Mondial de Fotbal reprezintă cea mai mare performanță a sa.

Final de meci: Scorul: 4:2 pentru Franța.

În minutul 90 se mai oferă 5 minute de prelungire.

Se intră în ultimele zece minute ale partidei. Franța efectuează o schimbare.

Minutul 68: Este 4-2 pentru Franța, după ce Croația reduce din diferență, prin Mandzukic, la o neatenție a portarului francez.

Minutul 66: Este 4-1 pentru Franța, gol înscris de Kylian Mbappe.

Minutul 59:  Este 3-1 pentru Franța!!! Gol înscris de Paul Pogba. Un șut de la marginea careului.

E pauză la Moscova, în FINALA FRANȚA-CROAȚIA, scor 2-1.

Sunt deja trei goluri marcate în 40 de minute. Iar hențul croaților a fost comis chiar de către cel care readusese echilibrul pe tabela de marcaj: Perisic.

Minutul 39: Execută Griezmann. GOOOL: 2-1 pentru Franța.

Minutul 36: Penalty pentru Franța la un henț al croaților. Arbitrul a consultat sistemul VAR.

Minutul 28: Franța – Croația 1-1. Perisic a egalat scorul în minutul 28.

Minutul 18: Franța – Croația 1-0.  Franța a deschis scorul cu un autogol dat de Mario Mandzukic. Mandzukici a trimis cu capul în propria poartă la centrarea lui Antoine Griezmann.

Echipele Franței și Croației s-au confruntat astăzi, 15 iulie, în Finala Cupei Mondiale de fotbal pe stadionul Lujniki din Moscova, unde s-au adunat 80 de mii de persoane.

Sâmbătă, 14 iulie, în finala mică a Cupei Mondiale 2018, Belgia a reușit să obțină cel mai bun rezultat al său din istorie: medialia de bronz, după ce a învins selecționata Angliei cu scorul 2:0.

Preluarea textelor de pe pagina www.zdg.md se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agentii, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat din www.zdg.md Instituţiile de presa care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar ediţiile tipărite vor indica sursa şi autorul informaţiei. Preluarea integrală se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil cu redacţia.

Comentariile Dvs. la articolele de pe www.zdg.md sunt apreciate, dacă sunt exprimate într-un limbaj decent. Ne rezervăm dreptul să nu publicăm sau să ștergem mesajele care aduc ofense și injurii celorlalți vizitatori, care incită la ură de rasă, religie și sex.